Müslümanı öldüren kâfir, Müslüman olsa cennete girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanı öldüren bir kâfir, sonra Müslüman olsa elbette cennete girer.

Konuyla ilgili hadislerden biri şöyledir:

“Biri diğerini öldüren ve her ikisi de cennete giren iki kişiden Allah Teâlâ hoşnut olur. Bunlardan biri Allah yolunda savaş ederken diğeri tarafından öldürülür. Katil olan da daha sonra tövbe eder, Müslüman olur, o da Allah yolunda savaşırken şehit düşer.” (Buhari, Cihad 28; Müslim, İmare 128, 129)

Bütün kullarını rahmet ve şefkatiyle kucaklayan Cenab-ı Hakk’ın, kâfirleri de tövbe yoluyla temize çıkarıp cennetine alabileceği bu hadis-i şerifle ortaya konmaktadır.

Günahlarına tövbe etmek, bütün insanlık için bir kurtuluş yoludur. Bitmeyen bir bahtiyarlığı, ebedî ahiret saadetini isteyen herkes tövbe ederek geleceğini garantiye alabilir. Hatta bir insan, Allah’ın yüce dinini daha ötelere götürmek ve cihana yaymak için savaşan bir mücahidi şehit etse, böylece günah çukuruna daha çok batsa, ama bir gün yanlış yolda gittiğini anlayarak İslam’a dönse ve böylece bütün günahlarına tövbe etmiş olsa, o da şehit ettiği kimseyle beraber cennete girecek ve Allah’ın cemalini görecektir.

İşte Efendimiz (asm) biri diğerini öldüren, sonra da ikisi birden cennete girecek olan iki şahsın bu garip hallerinin Allah Teâlâ’yı pek memnun edeceğini haber vermektedir.

Hadisin metninde, Cenab-ı Hakk’ın bu iki kulunun durumuna memnun olması hâli, “Allah Teal iki kulunun durumuna güler” diye istiare yoluyla anlatılmıştır. Gülmek, ağlamak gibi hâller Cenab-ı Hak için düşünülemeyeceğine göre, bu sözle onun kullarından hoşnut ve razı olması ve onlara sevap yazması anlatılmak istenmiştir.

Görüldüğü üzere Allah Teâlâ’nın rahmeti ve şefkati pek büyüktür. “...Rabbinin affı çok geniştir...” (Necm, 53/32) ayet-i kerimesi de bunu göstermektedir.

Allah Teâlâ’nın rahmeti geniş olduğu gibi, rahmetinin eseri olan cenneti de son derece geniştir. Bütün insanlığı alacak ve -hadis-i şeriflerde belirtildiği üzere- cennete en son girecek kimseye dünya kadar, hatta dünyanın on misli büyüklüğünde bir yer ikram edilecek kadar geniştir (bk. Müslim, İman 308, 312; Buhari, Rikak 51, Tevhîd 36)

Allah Teâlâ’nın hem rahmetinin hem de cennetinin böylesine büyük olduğunu öğrendikten sonra, onun gösterdiği tövbe yolunu tutarak rahmetini ve cennetini elde etmeye çalışmamak ne büyük gaflettir!.. Buna göre:

- Allah Teâlâ’nın rahmeti ve lütfu son derece geniştir.

- İşlenen günah ne kadar büyük olursa olsun, insan ümitsizliğe düşmemeli ve günahlarına mutlaka tövbe etmelidir.

- Müslüman olmak, insanı dinsizliğin bütün kirlerinden arındırdığı gibi, tövbe de daha önce yapılan bütün günahları bağışlatır.

- Allah yolunda can veren herkes cennete girecektir.

- Kimin nasıl öleceği bilinemez. Bir kâfir hidayete ererek Müslüman olabilir. Cenneti ve cemalullahı kazanabilir. (bk. Riyazü's Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh)