Müslüman için, sen cehennemliksin, demek küfür mü?

Soru Detayı

- Okuduğum Akaid kitabında Allah'ın rahmetinden ümit kesmenin ve azabından emin olmanın küfür olduğu yazıyor.
- Ayrıca ''Ben kesin cehennemliğim.'' ve ''Ben kesin cennetliğim.'' demenin de küfür olduğu yazıyor.
- Peki, Müslüman birinin cehennemlik olduğunu söylemek de küfür olur mu, dinden çıkarır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yaşayan bir kimsenin cennetlik veya cehennemlik olacağını kesin olarak kimse bilemez. Bu nedenle kişi kendisi veya başkası için cennetlik veya cehennemliktir demesi küfür olmasa da doğru değildir. Hatta cehennemlik olduğunu ifade etmekle günaha girmiş olur.

Kişi adı anılmadan sadece eylemler üzerinden “bunları yapanlar cennetliktir veya cehennemliktir” demekte bir sakınca yoktur.