Müslüman bir bayanın modacı olması, gerektiğinde de İslami olmayan elbiselerin çizim ve dikimiyle uğraşması haram kazanca girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda gereken bilgilerin özetini aşağıda arz edecek ve sonuç çıkarmasını da size bırakacağız:

- Kur’an’ın bize dersi şudur:

“İyilik ve takvada birbirinize yardımcı olun, fakat günah ve düşmanlıkta birbirinize yardımcı olmayın.” (Maide, 5/2)

- İslam’a aykırı olan herhangi bir iş yapmak vebal getirir.

- Hanefî mezhebine göre, yabancı ülkelerde gayrimüslimlere mahsus olarak yapılan bazı işler -İslam’a aykırı da olsa- caizdir. Çünkü o iş, söz konusu ülkenin yasalarına uygundur ve dolayısıyla da bir kimseyi kandırmak söz konusu değildir. Ancak diğer mezhep âlimleri bu görüşe katılmıyorlar.

- Çizdiğiniz modeli gayrimüslimler de yaptırıp giyebilirler. Bunda sakınca olmaz. Müslümanlara gelince, onlar da bu modeli isterlerse caiz olan yerlerde giyerler. Sorumluluk sizin olmaz.

- Bu açıklamalar ışığında vicdanın sesini dinleyebilir, ona göre hareket edebilirsiniz.