Müminun suresinin 107. ayetiyle dua edin, şeklinde bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Uzansaydım ağaçtan size veya yetişseydim ağaçtan size ile ilgili hadis var mı?
- Ve Müminun suresinin 107 ayetinde Peygamber Efendimiz şöyle dua edin demiş mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “Uzansaydım ağaçtan…” şeklindeki bir rivayete rastlayamadık.

- “Rabbimiz! Ne olur bizi buradan çıkar. Eğer bir daha o kötülükleri yaparsak, işte o zaman, biz gerçekten kendine yazık eden zâlim kimseler oluruz.” (Müminun, 23/107)

mealindeki ayette, cehennemdeki kâfirlerin gösterdikleri pişmanlık ve oradan çıkmak için ettikleri yalvarış ve yakarışları seslendirilmiştir. Ardından gelen ayette, kafirlerin bu isteklerine olumsuz cevap verildiği bildirilmiştir.

Bu dua, dünyada iken müminlerin yapacağı bir dua olmadığı açıktır. Hiçbir münasebeti de yoktur.

Bununla beraber, kaynaklarda Peygamberimiz (asm)'in bu duayı tavsiye ettiğine dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık.