Felsefedeki arke hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Arkeler hakkında bilgi verip Risale-i Nur'da konuyla ilgili yerleri söyler misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Arkhe kavramı antik Grek felsefesinde tüm var oluşun kendisinden kaynaklandığı ilk madde anlamında kullanılmıştır.

Filozoflar “su”, “hava”, “ateş”, “atom” gibi materyalleri ilk madde olarak değerlendirdikleri gibi, “sonsuzluk”, “değişim”, “hareketsiz ilk hareket ettirici”, “bir” gibi soyut nitelikleri de varlığın kendisinden kaynaklandığı ana prensipler olarak öne sürmüşlerdir.

Risale-i Nur’da ise her şeyin kendisinden kaynaklandığı ilk ilkesel nur olarak “hakikat-ı Muhammediye” ve bu ilkeden kaynaklanan ve bu ilksel nurun formu olduğu anlaşılan “aciniyye” adlı ilksel bir maddeden bahsedilmektedir. (bk. Mesnevi-i Nuriye, s. 121; Mektûbat, s. 308)

Bilgi için tıklayınız:

Levh-i Mahfuz yaratıldıktan sonra mı Peygamberimiz'in nuru yaratılmıştır, yoksa ilk yaratılan Peygamber Efendimiz'in nuru mudur?