Müezzinin yaptığı sesli tespihatı dinlemek yeterli olur mu?

Soru Detayı

- Cemaatle namaz kıldıktan sonra müezzinin yaptığı sesli tespihata katılıp biz de içten söylesek mi tesbihat yapmış oluruz; yoksa müezzini sadece dinlemekle tesbihat yapılmış sayılıyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz tesbihatını tek başına yapmak mümkün olduğu gibi, cemaat halinde yapmak da mümkündür.

Cemaatle kılınan namazlardan sonra, bu tesbih ve duaları müezzinin iştirakiyle cemaat de hep birlikte yapar ki, fazilet ve sevabı bakımından daha güzel ve daha isabetlidir.

Müezzin tesbihatı sesli yapıyorsa, dinleyeler de tesbihat yapmış sayılır. Ancak içlerinden de olsa tekrar etmeleri daha iyi olur.