Mezarlığın yanından geçerken müzik dinlemek caiz midir?

Soru Detayı
Mezarlıktan araba ile geçerken müziği kapatmak mı lazım, mezarlığın karşısındaki evlerde de müzik çalınıyor, bunu biraz açıklar mısınız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konularda ölçümüz şöyle olmalıdır: Helal olan şeyler her yerde helaldir; haram ise her yerde haramdır. Bu durum müzik içinde geçerlidir. Eğer dinlenmesi caiz olan bir müzikse, mezarlıkta dinlemek haram olmaz. Ancak dinlenmesi haram olan bir müzik ise, mezarlıkta da diğer yerlerde de haramdır.

Ayrıca mezarlıklar ölümü hatırlama ve ibret alınma yerleridir. İnsanı gaflete ve o manevi huzurdan uzak tutacak şeylerden kaçınmak gerekir. Bu nedenle mezar ziyaretinde bulunan kişilerin müzikten uzak durmaları isabetli olur.

Ayrıca mezarlıklara yakın evlerde çalınan müziğin sesinin mezarlığa gitmesinin ölülere bir zararı olmaz.