Mesnevi'de geçen "din asıllarının, asıllarının asıllarıdır. Tanrı'nın en büyük fıkhı, Tanrı'nın en aydın yolu, Tanrı'nın en açık burhanıdır..." gibi ifadeler ne anlama geliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Din asıllarının asıllarının asıllarıdır.” ifadesi, varlıkların asılları olan isim ve sıfatların asılları şuunat-ı Zatiyenin bir tezahürü olduğu manasında kullanılmış olabilir.

“Allah’ın en büyük fıkhı” ifadesi, Allah’ın ilminin bir yansıması olarak değerlendirilebilir.

“Allah’ın en aydın yolu” demek, hak dinin doğru rehberliğine işarettir.

“Allah’ın açık burhanı” ifadesi,

“Biz o elçileri rahmetimizin müjdecileri, cezamızın habercileri olarak gönderdik. Ta ki resullerden sonra, artık insanların Allah’a karşı ileri sürebilecekleri bir bahaneleri kalmasın. Allah aziz ve hakîmdir / mutlak galiptir, tam hüküm ve hikmet sahibidir.” (Nisa, 4/165)

mealindeki ayetin ve benzeri ayetlerin bir nevi açıklaması görünümündedir.

İkinci şıkta, Mesnevî konusunda söylenecek bir şey yoktur. Ancak bu açıklamalar,  Mesnevi’nin Allah’tan gelen bir ilham eseri olduğunu vurgulamaya yönelik bir ifade olarak kabul edilebilir.