Merkür retrosunun İslam'da yeri var mı?

Soru Detayı

- Merkür retroda işlerin aksaması, yeni bir işe başlanmaması, araba ev alınmaması, evlenilmemesi gibi öneriler yapılıyor.
- Merkür gerilemesinin dinde yeri nedir, uymamız gerekir mi olumsuz sonuçları var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gezegenler; insanlara hizmet etmek üzere, Allah'ın gökyüzüne yerleştirdiği gök cisimleri olup bunların, insanların kişilikleri ve eylemleri üzerinde olumlu ya da olumsuz herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Bu konu hakkındaki yorumlar, sadece bir genelleme ve varsayımdan ibaret olup, müspet bilim ve dini naslar açısından desteklenen veya ispatlanan bir husus değildir.

Bu itibarla gök cisimleri ile alakalı zikredilen bu ve benzeri anlayış, söz ve inançların dini bir dayanağı yoktur. Bu tür aldatmacalara inanmak dinen doğru değildir. Müslümanların bunlardan uzak durması gerekir.