Melekler amellerimizi neden Allah’a arz eder?

Soru Detayı

- Allah her şeyi bildiğine göre meleklerin pazartesi ve perşembe günleri amellerimizi Allah’a arz etmesini nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farklı rivayetlerden anlaşıldığına göre, insanların amelleri üç şekilde ve üç ayrı zamanlarda Allah’a arz edilir.

1) Günlük arz:

Her gün / gündüzün amelleri peşinden gelen gecenin başında; her gecenin amelleri ise peşinden gelen günün başında arz edilir. (Müslim, İman, 293)

2) Haftalık arz:

Her haftada pazartesi ve perşembe günlerinde insanların amelleri Allah’a arz edilir. (Müslim, Birr, 36; Nevadiru’l-Usul, 2/260)

3) Yıllık arz:

Yıllık ameller Şaban ayında arz edilir. (Müsned, 5/201; Nesai, Savm, 70)

Bu farklı zaman dilimlerinde amellerin Allah’a arz edilmesinin bazı hikmetleri şöyle sıralamak mümkündür:

a) Allah her şeyi bilmekle beraber, adaletinin gözle görülür şekilde kullarına yansıması için günlük, haftalık ve yıllık amelleri meleklerine yazıdırmak suretiyle onları da âdeta şahit tutmaktadır.

Meleklerin yazmaları ve arz etmeleri de gaybi bir mesele olmakla beraber, müminler için kesin bilgi ifade eden ayet ve sahih hadislerde söz konusu edilmiş olması, onu gaybilikten çıkarmaktadır. Âdeta mümin insanlar gözle görmüş gibi inanırlar.

b) Cuma günü, ramazan ayı, Kadir ve diğer mümtaz gecelerin varlığı insanları salih amel etmeye teşvik olduğu gibi, her gün, her hafta ve her yıl amellerin arz edilmesinin haber verilmesi de yapılan ibadetlerde kulların daha dikkatli olmalarını sağlamaya yöneliktir.

c) Allah her şeyi bildiği halde, adaletinin tezahürü için kullarının yazılı amellerini kıyamet günü muhasebesinde esas aldığı gibi, sonunda bütün amellerin toplanacağı büyük defterin orada tamamlanması için dünyadaki bu kayıtlar ayrıca yazılmaktadır.

Mahşer günü amellerin muhasebesi yapıldığında, kullar da bizzat yaptıklarını itiraza mahal olmayacak şekilde o kayıtlarda görmüş olacaklardır

d) Amellerin Allah’a arz edileceğine dair bilginin varlığı insanları iki açıdan disipline eder:

Birincisi: İyi işleri yapmaya şevki artar.

İkincisi: Kötülüğü yapmaktan hayası artar. Çünkü Allah’a arz edilir.