Maskenin tüylerini yutmak namazı ve orucu bozar mı?

Soru Detayı

- Maskeyle namaz kılarken, dudağımız maskeye değse ve maskenin tüyleri, parçaları ağızıma girse veya maskenin tüyleri ve parçacıkları ağzımıza direkt girse ve biz onu istemeden yutsak, bu iki durumda da namazımız bozulur mu?
- Bu konuda bir ölçü var mı?
- Ayrıca aynı durum oruçluyken olsa orucu bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu durumlarda namaz da oruç da bozulmaz.

Bu konuda ölçü şudur:

Boğaza toz, duman, kıl, sinek kaçması istemeden olursa, orucu da namazı da bozmaz.

Buna göre hem zorunlu hem irade dışı hem de örfen çok sayılmayan tüylerin gayriihtiyari yutulmasında bir sakınca yoktur; bu durum namazı da orucu da bozmaz.