Namazda iken tükürükle ıslanmış dudağı emmek namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durum namazı bozmaz.

Namazda bir şey yeyip içmek: Namazda iken ağza hariçten susam tanesi kadar küçük bir şey bile alınıp yutulsa namaz bozulur. Dişler arasında kalmış nohut büyüklüğündeki bir yemek artığını yutmak da namazı bozar.

Ayrıca (sakız gibi) ağza bir şey alıp yutmadan gevelemek ve çiğnemek de, namazı bozucu bir haldir. Namazdan önce yenen tatlının tadının boğazda hissedilmesinde ise bir sakınca yoktur.