Hümkürmek, öksürmek ve tükürük yutmak namazı bozar mı?

Soru Detayı
Bir takvim sayfasının arkasında "Namazda tükürük yutmak ve hümkürerek boğazı ayıklamak namazı bozar." yazıyor. Bunu okuduğumdan beri namaz kılarken hep aklıma geliyor ve ağzım kendiliğinden tükürükle doluyor ve yutmak zorunda kalıyorum ve namazım bozulacak diye vesvese yapıyorum. Hele şimdi Ramazan'da oruçlu iken aklıma güzel yemekler geliyor ve ağzım sulanıyor. Bu namazımı veya orucumu bozar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir özür veya makbul bir sebep bulunmaksızın hümkürmek (ses çıkararak burun temizleme), boğazı temizlemek namazı bozar. Fakat zorlamayarak kendiliğinden gelen bir öksürme veya hümkürme bir özür sayıldığından namazı bozmaz.

Sesi düzeltip güzelleştirmek için veya namazda bulunduğunu bildirmek için veya kendi imamının bir kıraat hatasını düzeltmek için bunun yapılmasıyla namaz bozulmaz. Çünkü bu boğaz temizliği, doğru bir maksada dayanmaktadır. Sahih olan görüş budur.

İnsanın ağzında biriken tükürüğü yutması ise namazı ve orucu bozmaz.