Diş etinden iltihap / kan gelen kişinin oruç, abdest ve özür durumu hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

Benim bir dişimde kırık var ve henüz tedavi ettirmedim. Dişimin altındaki et kısmında küçük bir iltihap var ve bazen buradan iltihap akıyor. Bu durum özüre girer mi? Bu iltihap akması orucu ve abdesti bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kan yutmak orucu bozar. Çoğunluğunu tükrük teşkil eden ağızdaki az kanı yutmak orucu bozmaz. Ağızdaki iltihap da böyledir. Yutulan şeyin çoğunluğu iltihap olmazsa oruç bozulmaz.

Abdest için de aynı ölçüler geçerlidir. Yani abdestin bozulması için gelen kan veya iltihabın tükürkten fazla olması gerekir; az ise abdest bozulmaz

Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)