Maide Suresi 118. ayetinden Hristiyanların da affedileceğini mi anlamalıyız?

Soru Detayı

"Eğer onlara azab edersen, onlar senin kullarındır, eğer onları bağışlarsan, şüphesiz sen daima üstünsün, hikmet sahibisin." (Maide, 5/118)
-Bu ayyette geçen ifadeden Hristiyanların da affedileceği anlaşılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Eğer onlara azab edersen, onlar senin kullarındır, eğer onları bağışlarsan, şüphesiz sen daima üstünsün, hikmet sahibisin." (Maide, 5/118)

mealindeki ayetten Hristiyanların da mutlaka affedileceğine dair bir işaret görünmemektedir. Burada, bir peygamber olarak, Allah’ın mutlak iradesini en iyi bilen Hz. İsa (as)’ın Allah’a karşı yapılması gereken bir edebi takındığını görüyoruz.

Alimlerin büyük çoğunluğuna göre, bu konuşma kıyamet günü cereyan edecektir. Her şeyi Allah’a havale etmek, ceza veya af konusunda görüş beyan etmemek, o günün nezaketine de uygundur.

İlk cümlede “Eğer onlara azab edersen” ifadesine yer verilmesi, Hristiyanların asıl hak ettikleri şey cezaya çarpılmaları olduğuna işarettir. Ardından “eğer onları bağışlarsan...” cümlesine yer verilmesi ise, “din gününün sahibi olan” Allah’ın kulları hakkında vereceği karara kimsenin itiraz hakkı olmadığı gibi, bir öneri hakkının da olmadığına işarettir.

Özetlersek, Hz. İsa (as)’ın bu açıklaması, Allah’ı yakından tanıyan bir kulun takınması gereken bir edebin ifadesidir. Hristiyanların gerçekten affedilip edilmemesiyle ilgili değildir.