Hz. Peygamberin bir ayeti çokça okuyarak namaz kıldığı doğru mu?

Soru Detayı

- Ebu Zerr (r.a.) dedi ki:
 “Rasûlullah (s.a.v.), bir gece sabaha dek namaz kıldı. Şu ayeti okudu:
“Onlara azap edersen, doğrusu onlar senin kullarındır; onları bağışlarsan, güçlü olan, hâkim olan şüphesiz ancak sensin.”
- Böyle bir hadis var mı, varsa kaynağı ve sıhhat durumu nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ebu Zer, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin bir gece sabaha kadar namaz kıldığını ve namazda sürekli,

“Eğer onlara azap edersen, onlar senin kullarındır (dilediğini yaparsın), eğer onları bağışlarsan, şüphesiz sen daima üstünsün, hikmet sahibisin!” (Maide, 5/118) ayetini okuduğunu; hatta rüku ve secdelerde bile bunu tekrarladığını görür. Bunun üzerine,

“Ya Resulallah! Neden sürekli bu ayeti okuyorsunuz; hatta rüku ve secdelerde bile onu tekrarlıyorsunuz?” diye sorar. Hz. Peygamber Efendimiz (asm) de şöyle buyurur:

“Ben Rabbimden ümmetime şefaat etmeyi istedim. O da bunu bana verdi. Şefaatim, Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayan herkese ulaşacaktır” (Müsned, 5/149)

Bu rivayettin daha detaylı şekli şöyledir:

Hz. Ebu Zer şöyle rivayet etmiştir:

"Bir gece Hz. Peygamber (asm) yatsı namazına durdu. Arkasından cemaat de beraber namaza durdu. Namazdan sonra arkadaşlarından bir kısmı geri kalarak namaz kılmaya başladılar. Hz. Peygamber onların geride namaz kıldıklarını görünce; bineğine döndü. Daha sonra, oradakilerin mescidi terk ettiğini görünce; tekrar yerine dönüp namaza durdu. Ben de geldim, arkasında durdum. O, bana sağına gelmemi işaret etti. Ben de sağında namaza durdum. Sonra Abdullah İbn Mesud geldi, benim arkamda ve Hz. Peygamberin arkasında namaza durdu. Hz. Peygamber (asm) onun soluna gelmesini işaret etti, o da soluna gelip namaza durdu. Biz üçümüz ayrı ayrı namaz kılmaya başladık. Her birimiz Allah'ın dilediğince Kur'an'dan ayet okuyorduk. Hz. Peygamber, sabah namazı vakti girinceye kadar Kur'an'dan bir ayeti tekrarlayarak namaz kıldı."

"Sabahleyin ben Abdullah İbn Mesud'a işaret ederek; Peygamberimizin gece olan şeyden maksadının ne olduğunu sormasını söyledim. Abdullah İbn Mesud; 'Hz. Peygamber bana anlatmadıkça ben kendisine bir şey soramam.', dedi.

Bunun üzerine ben; anam babam sana kurban olsun, yanında bunca Kur'an bulunmasına rağmen Kuran'dan bir ayetle sabaha kadar namaz kıldın, dedim. Arkadaşlarımızdan biri böyle yapmış olsaydı, biz bunu onun aleyhinde kabul ederdik, dedim.

Hz. Peygamber (asm) buyurdu ki: 'Ben ümmetim için dua ettim.'

Bunun üzerine ben, sana nasıl cevap verildi veya sana nasıl karşılık verildi, dedim.

Hz. Peygamber buyurdu ki: 'Bana öyle bir cevap verildi ki ümmetimden pek çok kişi bundan haberdar olsaydı, namazı terk ederlerdi.'

Ben, halka müjde vereyim mi, dedim.

Hz. Peygamber; evet, dedi.

Ben, çabucak bir taş atımı mesafe kadar koştum. Hz. Ömer dedi ki: 'Ey Allah'ın Resulü, halka bu haberi verecek olursan ibadetten uzak dururlar.'

Bunun üzerine Hz. Peygamber, geri dönmem için seslendi, ben de döndüm. Bu ayet işte 'Eğer onlara azap edersen; şüphesiz onlar Senin kullarındır. Şayet bağışlarsan; muhakkak ki sensin sen Aziz, Hakim.' ayetidir." (Heysemi, Mecmeu’z-zevaid, h no: 3687)

Bu rivayetin senedinde geçen ravilerin sika yani güvenilir ve sağlam oldukları bildirilmiştir. (Heysemi, a.y.)