Mahşerde cehennemin getirilmesi nasıl olacaktır?

Soru Detayı

- Yetmiş bin halat vardır, her bir halatı yetmiş bin melek taşıyacak. Bu nasıl olacak?
- Geniş bir şekilde izah ederseniz sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abdullah İbn Mesud’dan rivayet edildiğine göre, Rasulullah (asm) şöyle buyurdu:

“O gün cehennem getirilecek. Onun yetmiş bin yuları (tutulacak kulpu) bulunacaktır. Her yularla birlikte yetmiş bin melek bulunacak. Onlar cehennemi o kulplardan tutup çekeceklerdir.” (Müslim, Cennet, 29; Tirmizi, Cehennem, 1)

Bu hadis-i şerif, “O gün cehennem getirilecek.” (Fecr, 89/23) mealindeki ayetin bir nevi açıklamasıdır.

Bu ayetin manası, “Cehennem azgınlar için ortaya çıkarıldı.” (Şuara, 26/91) mealindeki ayetin ifadesi gibidir.

Yani cehennem yerinde olduğu halde, kâfirlerin artık yakından göreceği dehşetli bir manzara arz edecek ve tamamen ortada görünecek şekilde arz-ı endam edecektir. (krş. Razi, İbn Aşur, el-Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

Yetmiş bin zincir/zimam/yular ve onların her birisinin yetmiş bin meleğin/zebaninin tutması, manzarayı canlandırmaya yönelik bir tasvirdir. Ahiret aleminin harikalarından biri de cehennemin bu tasvir şeklidir.