Mahşer, yani haşir meydanı nasıldır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mahşer: “Mâliki Yevmiddin / Din gününün sahibi” isminin bütün ihtişamıyla tecelli edeceği emsâlsiz meydan. “Doğrudan doğruya herkes kendi Halik’ı ve Mabudu ve Rabbi ve Seyyidi ve Maliki kim olduğunu bilecek ve bulacaklar.” hakikatinin herkesçe tadılacağı muhteşem sahne.

Ancak, Allah’ın aziz ve bütün mahlûkatın zelil olduğunun olanca berraklığıyla sergilendiği eşsiz tablo.

O gün değişik bir gün. Güneş, bütün gördüklerini, gece bütün bildiklerini o meydana dökecek.

Bir yanda, vaktiyle ilâhlık dava eden birisi; yüzü yerlere sürtülerek hesaba getirilecek.

Ötede, bir zamanlar “Çürümüş kemikleri kim diriltecek?” diyen bir başkası, şaşkınlık ve dehşet içinde kıvranacak ve soracak “Bizi yattığımız yerden kim kaldırdı?..”

Kıyamet ile sanki, Lât ve Uzza putlarının karınları yarılacak, ne kadar müşrik dökülecek haşir meydanına!?..

Hintlinin ineği kesilecek, gırtlağından ne kadar sapık fışkıracak!..

Darvin'in maymunu inecek daldan, ne kadar evrimci kusacak o meydana!..

Ve daha nice kurbanlar o mahşerde bir araya gelecekler.

Her batıl din, her yanlış inanç, kendi mensuplarının şahsında orada zilletle sürünecek. Hak batıla galip gelecek. Nefis ve malını Allah’a satan, kul olarak yaşayan, kul olarak ölen azizler de o meydana gelecekler. Ümitle karışık dehşetli bir korkuyu onlar da tadacaklar. Onlar da inceden inceye hesaba çekilecekler.

Allah’ın rahmet ve keremine herkesin muhtaç olduğunu güzelce sergileyecek ve sonunda yollarına devam edecekler; ebedî saraylarına doğru...