Lohusalıktan sonra, âdetin başlamasına kadar, on beş gün temizlik süresi gerekli midir?

Soru Detayı

- Bir kadın doğumdan sonra otuz beş gün lohusa olsa, sonra on gün kan görmese, sonra yedi gün daha kan görse, bunların hangisi lohusa, hangisi istihaze veya hangisi âdet kanı sayılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Temizlik süresinin en az on beş gün olması zorunluluğu, iki âdet hali arasındadır. Bu sebeple bahsedilen on gün temizlik süresidir. Sonraki yedi günlük kan görme ise, üç günden fazla olduğu için âdet hali olarak kabul edilir.