Lanet olsun, ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet ve hadislerde geçen "lanet" kelimesi Müslüman olmayanlar için “dünyada iyilik ve hidayetten, ahirette lütuf ve merhametten mahrum bırakmak” anlamındadır. (Lisânü’l-ʿArab, “laʿn” md.; Kāmus Tercümesi, IV, 750-752)

Ancak "lanet" kelimesi müminler için kullanılması durumunda “Allah’ın o kişiyi iyi ve salih kimselerin mertebesinden uzaklaştırması, işlediği günah ölçüsünde cezalandırması” şeklinde mecazi bir mana ifade edeceği belirtilmiştir. (Tehanevi, Keşşaf, 2/1309; Bedreddin el-Aynî, Umdetü’l-kari, 8/417)

Eğer lanet okuma insan tarafından olursa “küfür, sövme, hakaret, beddua” anlamına gelir. (Lisânü’l-ʿArab, “laʿn” md.)