Kur'andaki beyan mucizesini anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

قُلْ لَئِنِ اجْتَمَعَتِ اْلاِنْسُ وَالْجِنُّ عَلٰٓى اَنْ يَاْتُوا بِمِثْلِ هٰذَا الْقُرْاٰنِ لاَ يَاْتُونَ بِمِثْلِه۪ وَلَوْ كَانَ بَعْضُهُمْ لِبَعْضٍ ظَه۪يرًا

(Ey peygamber!) De ki: Eğer bütün ins ve cin bu Kur’an'ın benzerini getirmek üzere toplansalar ve birbirlerine yardımcı da olsalar, yine onun bir benzerini meydana getiremezler.” (İsra, 17/88)

Ayetle ilgili olarak bazılarının zihnine şöyle bir soru gelebilir:

“Kur’an bir takım cümleler ve kelimelerden meydana geliyor ve bu kelimeler Arapça… Böyle olunca, nasıl oluyor da tüm insanlar, hatta cinler bir araya gelse, Kur’an’ın bir benzerini hatta kısa da olsa bir suresinin benzerini yapamıyorlar?”

İnsanlar arasında bile kelam yönüyle mertebeler vardır. Sıradan bir şair, Necip Fazıl gibi bir söz ustası tarzında kelimeleri yan yana getiremez. Sözden anlayanlar ikisi arasındaki farkı hemen fark ederler.

Böyle olunca, insanların sözü ile ilâhi kelam elbette aynı olmayacaktır. Hatta insanların en beliği olan Peygamber Efendimizin sözleri bile Kur’an’la karşılaştırılınca hemen belli olur. (Subhi Salih, Mebahis fî Ulûmi'l-Kur'an, s. 34)

Kur’an’dan şu ayete bakarak meseleyi daha iyi değerlendirebiliriz:

اِنَّ الَّذ۪ينَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ لَنْ يَخْلُقُوا ذُبَابًا وَلَوِ اجْتَمَعُوالَهُۜ

“Allah’tan başka kendilerine dua edip taptığınız neler varsa, hepsi bir araya da gelseler, bir sineği bile yaratamazlar.” (Hac, 22/73)

İnsanlar topraktan çanak çömlek gibi şeyler yapar. Allah ise aynı topraktan bitki, hayvan, insan yaratır. İnsanlar topraktan hayat yaratamadıkları gibi, Kur’an’da yer alan veya almayan kelimelerden Kur’an tarzında bir kelam meydana getiremezler. San’at O’nun san’atı, söz de Onun sözüdür.

Bütün insanlar toplansa, birbirlerine yardımcı da olsalar bir sinek yapamazlar. Sinek yapamadıkları gibi koca bir kartal da yapamazlar. Tek hücreli bir canlı yapamadıkları gibi bir fili de yapmaktan acizdirler. Benzeri şekilde kısa bir surenin benzerini de yapamazlar, uzun bir surenin benzerini de…