Kur'an'da kinaye ve mecaz olmadığını iddia edenlere nasıl cevap vermeliyiz?

Tarih: 26.01.2010 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kinaye, bir sözü tek kullanımda hem gerçek, hem de mecaz anlamıyla kullanma sanatıdır. Anlatıma kazandırdığı imkanlar nedeniyle özellikle şiirde çok kullanılır. Kur'an'da da oldukça sık rastlanılan edebi sanatlardandır.

Kinaye, birden çok anlamı düşündürtmek amacıyla kullanılan bir sanat olmakla birlikte, sözün açıkça söylenmesinin uygun olmadığı durumlarda da kendisine başvurulan bir sanattır. Alay, şaka ve sitem de çoğunlukla kinaye yoluyla dile getirilir. Bu kullanımda sözün gerçek anlamından bir sonuç çıksa da geçerli olan mecaz anlamıdır. Gerçek anlamın tam zıddını dile getirmek amacıyla yapılan kinayeler de vardır. Bu kullanımda kinaye tariz anlamına gelir. Kinayenin kullanıldığı diğer bir şekil de belli bir olayı anıp hatırlatma yoludur. Kinayenin bu çeşidi de telmihle çakışır. Deyimler de çoğu kere mecaz anlamıyla kullanıldıkları için kinayeli sözlerdir.

Kur'an'da kinayenin çeşitli biçimlerde kullanıldığı görülür. Söz gelimi,

 "Elbiseni temizle, pislikten kaçın." (Müddessir, 74/4-5)

âyetleri maddi pisliklerden arınmayı ve kaçınmayı dile getirdiği gibi şirk gibi manevi pisliklerden arınmayı, kaçınmayı da anlatmaktadır.

"Elini boynuna bağlanmış yapma, tamamen de açma." (İsra, 17/29)

âyeti ise, açık anlamının yanısıra cimrilik ve savurganlığın yasaklığını da bildirmektedir.

"Hasta yahut yolcu iseniz, yahut biriniz tuvaletten gelmişse ya da kadınlara dokunmuş ve su bulamamışsanız, temiz toprağa teyemmüm edin..." (Maide, 5/6)

âyetinde ise abdest bozma ve cinsel ilişkinin doğrudan anlatımı uygun görülmediğinden "tuvaletten gelme" ve "dokunma" kelimeleriyle dile getirilmiştir.

Kur'an'da kinayeyi kabul etmeyen görme özürlü birisine, "Allah, 'Bu dünyada kör olan, ahirette de kördür.' (İsra, 17/72) buyurur. Buna göre siz ahirette kör mü olacaksınız. Eğer öyleyse suçunuz kör olmak mı?" sorusu karşısında susmak zorunda kalmıştır.

Bu âyette, kafir olarak yaşayan ve kafir olarak ölenlere kör deniyor. Yoksa dünyada görme özürlü olanlar, ahirette bu özürle dirilmeyeceklerdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun