Peygamber Efendimizin dörtten fazla hanımla evlenmesini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Kur'an'da en fazla dört hanımla evlenme şartı olduğu halde, Peygamber Efendimizin (asm) daha fazla evlenmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm)'in dörtten fazla eşi olmuştur. Evliliklerinin tamamı da dört evliliğin sınırlanmasından öncedir. Nur suresindeki en fazla dört evliliği bildiren ayet, Peygamberimiz (asm)'in vefatından üç yıl önce nazil olmuştur. Bundan sonra da Peygamberimiz (asm) bir daha evlilik yapmamıştır.

Aynı anda dörtten fazla hanımla evli olmasına gelince:

1. Bilindiği gibi, Peygamberimiz (asm)'in hanımlarının, boşanmış olsalar bile bir başkasıyla evlenmesi ayet-i kerimeye göre haramdır. Bu sebeple dört evliliği sınırlandıran ayet inince, Peygamberimiz (asm) hanımlarını boşasaydı, başkaları ile evlenemeyeceklerinden mağduriyetleri söz konusu olacaktı.

2. Peygamberimiz (asm)'e has bazı özellikler vardır. Bu özelliklerin bir kısmı ümmetine haramdır. Dörtten fazla evli olmak da Peygamberimiz (asm)'e ait hususi hükümlerdendir. Bu sebeple bir başkası bu noktadan Peygamberimizi (asm) örnek alamaz.

Nitekim başka hususlar vardır ki Hz. Peygamber (asm)'e haram olduğu halde, ümmetine helal kılınmıştır. Mesela, Peygamberimize (asm) ve onun ailesine zekât ve sadaka verilemez. Ayrıca Peygamberimiz (asm) miras bırakmamıştır. Teheccüd namazı Peygamberimize (asm) farz olmasına rağmen ümmetine sünnettir...