Kuran ve Sünnet kalp masajına ve kalp masajı süresine nasıl bakar?

Soru Detayı

- Peygamber (asm) hekimlerin piridir. Günümüzde ölülere veya ölüm anındaki kişilere uygulanan kalp masajı ve kalp masajı süresine İslamiyet nasıl bakar?
- Eski bir doktor olarak bir sualim var. Tıp fakültesinde bize anlatılan bir konuyu dinin ölçülerine vurmak arzusundayım. "Kalbi durmuş olan ve kalp masajı yapılması gereken bir insana KAÇ DAKİKA kalp masajı yapılmalı" ile ilgili olarak bize şöyle anlatıldı: "Kalp masajı yapan kişi yorgunluktan bitip tükeninceye kadar kalp masajına devam etmeli, çünkü 2 saat sonra dahi kalbi tekrar çalışan bir vakaya rastlanılmış."
- Pratik uygulamada ise ben bir insana 2 saat kalp masajı yapıldığını hiç görmedim, yorgunluktan tükeninceye kadar yapanı da görmedim ve "bu insan YAŞLI birisi ise kalbinin tekrar çalışma ihtimali az" nazarıyla bakılıyor. Ambulans doktoru olarak görev yaparken başımdan geçen bir hadise de şu:
- Ambulansımız bir eve yönlendirildi, karşımda yaşlı denebilecek, cansız vaziyette yatan bir insan vardı, kalp masajına başladım, hiç olmazsa 45 dakika yapayım düşüncesindeydim. 45 dakika oldu veya olmadı, hasta yakını benden kalp masajına devam etmememi rica etti. Çünkü kalp masajı yaparken dakikalar ilerledikçe kalbi duran insanın cesedi yıpranıyor, hatta göğüs kemiği de kırılabiliyor.
- Sualim şu:
1. Kur'an ve Sünnet kalp masajına ve kalp masajı süresine nasıl bakar?
2. Ölünün cesedine saygının ölçüsünde sınırlar ne olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an’da ve sünnette doğrudan kalp masajı ile ilgili bir açıklama yoktur.

Genel olarak Kur'an ve sünnetin istediği “hayatın korunmasıdır” ve bu husus temel kurallar arasındadır.

Kalbi duran bir kişi henüz tıbben ölmemiş ise, masaj ile hayata dönmesi muhtemel ise bu ihtimal mümkün ve uygun olan sona kadar kullanılmalıdır.

Bu maksatla yapılan işlem insan bedenine saygıyı ihlal etmiş olmaz.