Cenaze namazında kişinin nereye bakması uygundur?

Soru Detayı

- Hanefi Mezhebi'nden olan bir erkek kişinin, cenaze namazında gözlerinin nereye bakması lazım?
- Ayrıca aralarda normal namazdan ayrı olarak alınan fazla tekbirlerde gözler nereye bakar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebinden olan bir erkek kişi, cenaze namazında gözlerini -diğer namazlar için- secde mahalli kabul edilen yere bakar. Çünkü huşua en yakın tavır bu şekilde gerçekleşir.

Ancak cenaze namazlarında saflar sık olduğundan yer görülmüyorsa, eğer secde etmiş olsaydı nasıl bir bakış sergileyecekse, o tahmine göre bir duruş ve bakış gerçeleştirebilir.

Bununla beraber, böyle yapmak huşuya en yakın tavır ise de farz veya vacip değildir. Böyle yapmayan bir kimsenin namazı geçerlidir.