Cenaze namazı, ikindi namazından sonra kılınır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İkindi namazından sonra cenaze namazı kılınır.

Ancak, namaz kılmak mekruh olan üç vakitte, yani; güneş doğarken, tam tepedeyken ve batarken cenaze namazı kılmak, Hanefîlere göre mekruh, Malikilere ve Hanbelîlere göre haram kabul edilmiştir.

Şafiler ise bütün vakitlerde cenaze namazı kılınabileceğini belirtmişlerdir.

Hanefîlerle Malikilere göre yağmur vb. bir mazeret yoksa cenaze namazı cami içinde kılınmaz. Şafi ve Hanbelîler bunda bir sakınca görmezler.

Diğer namazlar için söz konusu olan taharet, kıbleye dönmek gibi hususlar cenaze namazında da şarttır. Namazı bozan şeyler cenaze namazını da bozar.