Kuran okurken yanlış okumak günah mıdır?

Soru Detayı

- Kur'an-ı Kerim'i yanlış okumaktan korktuğum için bazen Türkçesini okuyorum, bu ne kadar doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an okurken yanlış okumak günah değildir. Kur'an okumayı öğrenirken, herkes yanlış yaparak öğrenir. Böyle bir şey günah olsa, hiç kimsenin Kur'an öğrenmemesi gerekir. Bu da olmayacağına göre, Kur'an'ı okurken hata yapmanın günah olması söz konusu olamaz.

Günah olmayan bir şeye günah demek insanı mesul eder. Bilip bilmeden her şeyi günah, helal, haram diye nitelemekten sakınmak gerekir.