Kur'an ayetlerinden alıntı yaparak ya da birtakım değişikliklerle şiir yazmak sakıncalı değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam âlimleri bu konuda farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Bazıları bunu uygun görmezken, bazıları bunda bir sakıncanın olmadığını söylemişlerdir.

İslamî literatürde Kur’an’dan bazı alıntılar yapılarak kullanılan ifadelerin de yer aldığı şiirler mevcuttur. Bu da gösteriyor ki, bu konuya genellikle "müsamaha" ile bakılmıştır.

Burada önemli olan husus, Kur’an’dan alıntı yapılan şiirin muhtevasıdır. Böyle bir şiir ciddi, tefekküre dayalı ulvi hislerin canlanmasını hedefleyen bir yapıda olması gerekir. Kur’an’ın haşmetiyle bağdaşmayan bir şiirde böyle bir alıntının caiz olmayacağında şüphe yoktur.