Kuran altından geçmek var mı?

Soru Detayı

- Azerbaycanlıyım, anne babadan kalma gelenek var, büyük bir işe başladığın zaman Kuran altından geçiriyorlar. Bunu yapan dinden çıkar mı ya da günahkâr olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da, Kuran üzerine el basarak yemin etmek vardır, ancak Kuran’ın altından geçme diye bir gelenek yoktur. Ancak, bir kimse Kuran’ın altından geçmekle dinden çıkmadığı gibi, günahkâr da olmaz.

Ayet ve hadislerde böyle bir uygulama olmamakla beraber, sadece Şii kesimde değil, Sünni kesimde de bu uygulama bazen kendini gösteriyor. Nitekim medyada bazı aşiretlerin barış töreninde, İstanbul’da, Muş'ta ve daha başka yerlerde bu uygulamaya şahit olunmuştur.