Vatana, bayrağa ve silaha yemin edilebilir mi?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde, Allah’a, Kuran’a, vatana, bayrağa ve silaha yemin olsun deniliyor. Böyle yemin etmenin bir sakıncası var mı, günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bağlayıcı ve hükme konu olan yemin Allah'ın adlarına yapılan yemindir. Bunun dışında kalan ve kutsal sayılan şeyler üzerine yeminin fıkhî bakımdan bir değeri ve sonucu yoktur.

Silaha, bayrağa vb.lerine yemin, pekiştirilmiş söz verme olarak kabul edilebilir.

Bu nesneler Allah yerine konmadıkça ve yapılan yemin de Allah'a yemin olarak kabul edilmedikçe sakınca bulunmaz.