Kur’an-ı Kerimde bir sözcük zıt anlamları ile nasıl tefsir ediliyor?

Soru Detayı

- Ayrıca, aynı sözcük Kur’an’da hem dar hem de geniş anlamda neden kullanıyor?
- Kafam karıştı, bir kelime hem dar hem geniş anlamda nasıl kullanılıyor?
- Bunun izahını dar aklım almıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Arap dili, hem eş anlamlı hem zıt anlamlı kelimeler itibariyle çok zengin bir dildir. Örneğin “el-Huda” kelimesinin on dokuz anlamının olduğunu söylüyorlar. (bk. Suyutî, İtkan,2/146-147)

İşin erbabı, bir ayetin sibak ve siyakından bu manalardan birini anlarlar.

- Tefsir kaynaklarındaki farklı yorumların büyük çoğunluğu “zıtlığa dayalı” yorumlar değil, “çeşitliliğe dayalı” yorumlardır. Yani, ayetin geniş manasını detaylarıyla ortaya koymaya çalışanların yanında, onun bir “ma sadak”ını (uygun bir örneğini) ön plana çıkaranlar da vardır.

Örneğin, Fatiha suresinin son ayetinde “mağdub-dallin” kelimeleri sorulmuş Peygamberimiz (asm) bunlardan birinci kelime Yahudiler, ikincisi ise Hristiyanlar için olduğunu belirtmiştir.

Peygamberimiz (asm)'in bu tefsiri haktır, bir örneklemedir, o günkü önemine binaen ön plana çıkarılmıştır.

Bu iki kelimeyi Allah’ın gazabını celp eden ne kadar suç varsa ve dalaleti ifade eden ne kadar günah varsa hepsini kapsadığını söylemek, bu nebevi tefsire zıt ve aykırı değildir.