Kur’an basımı da yapabilen bir şirkette çalışıyorum. Basım öncesi, sonrası ve kargo gibi işlemlerde uymam gereken kurallar var mıdır?

Tarih: 13.11.2015 - 04:16 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerimi, ayet ve hadis yazılı kağıtları veya diğer dini kitapları, saygısızlık amacı olmadığı takdirde çanta, poşet gibi bir şey içerisinde belden aşağı vaziyette taşımakta bir sakınca yoktur. Zira bunları belden aşağı vaziyette taşımak, bir hürmetsizlik değildir. Hatta saygısızlık kasdı olmadığı için insanların kolay ulaşması amacıyla engin kitaplıklara koymakta da sakınca olmaz.

Ancak bizim edep kültürümüzde Kur'an-ı Kerim'e tazim ve hürmetin bir göstergesi olarak, onu belden yukarı raflara ve kitaplıklara koymak âdeti yerleşmiştir.

Bu da elbette kalplerdeki takva duygusuyla gelişmiş bir inceliktir. Bu dini bir emir değildir. Ancak,

"... Allah'ın şearine tazim ve hürmet kalplerin takvasındandır." (Hac, 22/32)

ayetinin işaretine uygun bir davranış olarak değerlendirilmeli ama bunu yapmayanlar saygısızlıkla itham edilmemelidir.

Şüphesiz ki, Kur’an-ı Kerim’e, hadislere veya ayet ve hadis yazılı olan kağıtlara ya da diğer dini kitapları saygı göstermek gerekir. Ancak bunlara saygı belden yukarıda taşımakla veya sadece el üstünde tutmakla yerine getirilmiş olmaz. Bunlara asıl saygı, emirlerine uymak ve nehiylerinden sakınmakla yani Kur'an-ı Kerimi, hadisleri ve onların nurlu ışığında yazılmış dini kitaplarımızda yer alan hakikatleri hayatımıza taşımakla olur.

Kur'an-ı Kerimi, hadisleri ve onların nurlu ışığında yazılmış dini kitaplarımızda yer alan hakikatleri hayatımıza taşımadıktan sonra ne yaparsak yapalım, Kur’an’a ve bu kitaplara karşı görevimizi yapmış olmayız.

Mushaf basımı ve paketleyip kargoya verme işlemlerinde dikkat edilecek konular şöyle özetlenebilir:

1. Mümkün olduğu kadar çalışmanın her safhasında abdestli bulunulması.

2. Çalışmanın her safhasında gerekli hürmet ve hassasiyetin gösterilmesi.

3. Tashih, kontrol ve koli/paketlemelerin belden yukarıdaki masalar üzerinde yapılması.

4. Mushafların konacağı raf ve dolapların alt gözlerinin kapatılması (veya Mushaf dışındaki malzemeler için değerlendirilmesi) ve belden yukarı seviyedeki gözlerin kullanılması.

5. Matbaa baskısı sırasında bozuk çıkan ve kullanılmayacak olan forma ve kâğıtların yerlere/çöplere atılmaması, yüksekte kutular içerisinde biriktirilerek, daha sonra -bu konudaki fıkhi kaidelere göre- uygun şekilde değerlendirilmesi.

6. Paket ve koliler üzerine "içerisinde Kur'an-ı Kerim olduğuna dair" yazılar yazılması.

7. Mushafların taşımaları esnasında mümkün olduğu kadar kutu/koli içerisinde olması; direkt Mushafın kendisine dokunulmaması (abdestsiz olma ihtimallerine karşı).

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun