Kuran-ı Kerim Mushaflarını belden aşağıda olan raflara koymak caiz midir?

Soru Detayı

- Bunun bir keraheti var mıdır?
- Bu durum evlerde, kitabevlerinde veya marketlerde olmasına göre değişir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur'an-ı Kerimi, ayet ve hadis yazılı kağıtları veya diğer dini kitapları saygısızlık amacı olmadığı takdirde çanta, poşet gibi bir şey içerisinde belden aşağı vaziyette taşımakta bir sakınca yoktur. Zira bunları belden aşağı vaziyette taşımak, bir hürmetsizlik değildir. Hatta saygısızlık kasdı olmadığı için, insanların kolay ulaşması amacıyla engin kitaplıklara koymakta da sakınca olmaz.

Ancak bizim edep kültürümüzde Kur'an-ı Kerim'e tazim ve hürmetin bir göstergesi olarak, onu belden yukarı raflara ve kitaplıklara koymak âdeti yerleşmiştir.

Bu da elbette kalplerdeki takva duygusuyla gelişmiş bir inceliktir. Bu dini bir emir değildir. Ancak,

 "Allah'ın şearine tazim ve hürmet kalplerin takvasındandır." (Hac, 22/32)

ayetinin işaretine uygun bir davranış olarak değerlendirilmeli, ama bunu yapmayanlar saygısızlıkla itham edilmemelidir.

Şüphesiz ki, Kur’an-ı Kerim’e, hadislere veya ayet ve hadis yazılı olan kağıtlara ya da diğer dini kitapları saygı göstermek gerekir. Ancak bunlara saygı belden yukarıda taşımakla veya sadece el üstünde tutmakla yerine getirilmiş olmaz.

Bunlara asıl saygı, emirlerine uymak ve nehiylerinden sakınmakla yani Kur'an-ı Kerimi, hadisleri ve onların nurlu ışığında yazılmış dini kitaplarımızda yer alan hakikatleri hayatımıza taşımakla olur.

Kur'an-ı Kerimi, hadisleri ve onların nurlu ışığında yazılmış dini kitaplarımızda yer alan hakikatleri, hayatımıza taşımadıktan sonra ne yaparsak yapalım, Kur’an’a ve bu kitaplara karşı görevimizi yapmış olmayız.