Kulak kıllılığı Hz Adem’de de var mıydı?

Soru Detayı

Aklıma bir soru takıldı. Biyolojiye göre Kulak kıllılığı hastalığı olan bir babanın erkek çocukları kulak kıllılığı hastalığıyla doğar çünkü kulak kıllılığı y kromozomu ile taşınan bir hastalıktır. 
Şimdi bazı erkeklerde kulak kıllılığı hastalığı varken bazılarında kulak kıllılığı hastalığı olmaması tek atadan gelme mevzusuna karşıt olmaz mı? Çünkü babası kulak kıllıysa kesinlikle kulak kıllı olunuyor. Eğer Hz. Adem de kulak kıllılığı varsa neden her insanda yok? Eğer hazreti Adem’de yoksa neden bazı insanlarda var?  Bu durum tek atadan gelme olayına ters değil midir? Yani bu iki farklı durum hastalıklı ve sağlıklı olan 2 babadan gelme olayıyla açıklanamaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlk insan Hz. Âdem’dir. Dolayısıyla onun genlerinde bütün insanların genetik yapısı şifre halinde mevcuttur.

Canlılardaki karakterlerin teşekkülünde bazen bir gen değil birden fazla gen etkilidir. Bir karakterin teşkilinde dominantlık söz konusu ise, orada resif denilin çekinik karakterlerin tesiri görülmez.

Mesela güneş dominant olduğu için, gündüz vakti gökyüzünde yıldızlar olduğu halde görünmüyor. Güneşin etkisinde kalıyorlar. Bazı karakterler de böyledir.

Kulak kıllılığının kaç gen tarafından kontrol edildiği biliniyor mu?

Hayır bilinmiyor.

Bugün bizim sahip olduğumuz bilgiler ilmin son hududu mudur?

Hayır.

Hiç kimse, bir karakter hakkında bulduğu bir genin tesirinin sadece o kadar olduğunu iddia edemez. İlmi çalışmalar iğne ile dipsiz bir kuyuyu kazma gibidir. Araştırmada sonuna geldiğinizi zannettiğiniz bir yerde bakarsınız ki önünüze araştırılması gereken büyük bir deniz çıkmıştır.

Bazı evrimciler ilk insanın başka canlılardan meydana geldiğine delil bulamayınca yarım yamalak araştırılan bir meseleyi ideolojik olarak ileriye sürüyorlar. 

Bir insanın kulağının kıllılığı başka bir atadan geldiğine nasıl delil olur?

İki babadan bir insan nasıl meydana gelecek? Hangi insanın iki babası var?

Bu açıdan soruda geçen iddiaların üzerinde durmaya değmez.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
1.143 kez okundu
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun
UYGULAMALAR