Kul kırk yaşına ulaşır da hala hayrı şerrine galip gelmezse... sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Kul kırk yaşına ulaşır da hala hayrı şerrine galip gelmezse, şeytan onun iki gözünün arasından öper, sözü hadis midir?
- Sosyal medyada dolaşan sahihliğini bilmediğimiz bir mesele.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı yerlerde “Kul kırk yaşına ulaşır da hala hayrı şerrine galip gelmezse, şeytan onun iki gözünün arasından öper ve 'Ebediyyen iflâh olmayacak bir yüze kurban olayım!' der.” anlamında bilgiler dolaşmaktadır.

Ancak bu bilgiyi hadis kaynaklarında bulamadık.

İbnü’l-Cevzî, bu bilgiyi, uydurma rivayetleri topladığı eserine almış ve Hz. Peygambere ait böyle bir hadisin olmadığını söylemiştir. (bk. Mevzûat, 1/178)