"Her kim kırk yaşını geçer de hayrı şerrine galip gelmezse cehenneme girmek için hazırlansın.” hadisi sahih midir?

Soru Detayı

"Her kim kırk yaşını geçer de hayrı şerrine galip gelmezse cehenneme girmek için bohcasını hazırlasın.” hadisi şerifinden tam olarak ne anlamalıyız?
- 40 yaşını geçen insanları ümitsizliğe sevk etmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Her kim kırk yaşını geçer de hayrı şerrine galip gelmezse cehenneme girmek için hazırlansın.” (Keşfu'l-Hafa, c.2, s.219, hadis no:2344)

Bu rivayet Keşfu'l-Hafa eserinde geçmekte olup, "uydurma olduğu aşikardır" diye tanımlanmıştır.

Peygmaberimiz (asm)'in ashabı içerisinde kırk yaşından sonra Müslüman olmuş çok insan vardı. Müşrik putperest olan Ebu Süfyan ve Hz. Hamza'yı katlettiren Hind de kırk yaşından çok sonraları Müslüman olarak sahabelerin arasında dahil olmuşlardır.

İnsan ölünceye kadar tövbe edip cennetlik olabilir.