Ta'n etmek ne demektir, bu konuda Hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ta'n etmek: Kötülemek, dil uzatmak demektir. Mü'min ta'n etmez, kimseye dokunmaz, lânet etmez; Fâhiş söz söylemez ve kimseyi yermez.

Belli bir mü'minin ayıbını, ta'n etmek için arkasından söylemek gıybet olur. Gıybet harâmdır. Kapalı söylemek, işâret ile, hareket ile bildirmek, yazı ile bildirmek de hep söylemek gibi gıybettir. Gıybet olunan mü'min bunu işitirse üzülür.

Bu ve buna benzer konular için Peygaber Efendimiz aleyhissalatü vesselamın şu ibretli sözüne kulak vermek gerekir:

"Kınamayınız, kınadığınız şey başınıza gelmedikçe ölmezsiniz." (Tirmizi, Kıyamet, 53, no: 2507; Beyhaki, Şuabu'l-İman, 5/315, no: 2778; bk. Keşfu'l-Hafa, 2/265)