Sezeryan ile doğum yapan kadın lohusa olur mu yoksa olmaz mı?

Soru Detayı

- Nifas sayılır mı yoksa namazlarını hemen kılmaya başlamalı mı?
 - Biz İslam alimlerinin içtihadını size yazıyoruz. Kitapta aynen şöyle yazmaktadır: "Karın yarılarak çocuk alınınca gelen kan nifâs olmaz."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, sezeryan yöntemiyle yapılan doğumda olduğu gibi, çocuğun döl yolu dışında bir yerden çıkması halinde eğer döl yolundan kan gelirse, bu nifas kanı olup kadın lohusa sayılır.

Sezeryanın -lohusalık süresinin kısalması, kanın azalması gibi bazı etkileri olsa bile-, işin fıkhî yönü bakımından normal doğumdan farklı bir etkisi yoktur.

Demek ki, sezeryan yöntemi ile çocuk dünyaya getirmek lohusalık açısından normal doğum hükmündedir.

Sezeryanden sonra rahimden kan gelmezse, kadın ilk fırsatta guslederek lohusalık (nifas) halinden temizlenir. Rahimden kan gelirse, kanın kesilmesinden sonra gusletmesi gerekir. (Serahsi, el-Mebsut, 3/210; Mevsıli, el-İhtiyar, 1/60, 108)