Hz. Muhammed, Hz. Fatıma odaya girdiğinde ayağa mı kalkardı?

Soru Detayı

- Efendimizin (asm), kızı Hz. Fatma’yı çok sevdiğini biliyoruz. İnternette ve bazı sohbetlerde “Hz. Fatıma odaya girdiğinde Hz. Muhammed (s.a.v) saygısından ayağa kalkardı.” diye bir bilgiye rastladım.
- Bu hadisin kaynağı nedir, sahih midir, nasıl anlamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

"Hz. Peygamber (asm), Hz. Fatıma’yı görünce sevinir, kendisini ayakta karşılar, elini tutarak başından öper, ona iltifat edip kendi yerine oturturdu. Babası kendi evine gelince Fatıma da onu aynı şekilde karşılayıp ağırlardı." (Ebu Davud, Edeb, 143, 144; Tirmizî, Menakıb, 60)

Bu hadis rivayeti sahih kabul edilmiştir.

Hz. Peygamber Efendimizin (asm) kızına karşı gösterdiği bu nezaket diğer insanlara bir ders olabilir.

Baba olarak Hz. Peygamber (asm) evlat olarak da Hz. Fatıma (r.anha) baba-evlat ilişkisinin nasıl olması gerektiğini fiilen göstermiş olabilir.

Hz. Fatıma’nın Ehl-i beytin annesi olduğunu bilen Hz. Peygamber (asm) bu ilahi lütfa mazhar olduğu için ona bu önemi vermiş olabilir.

Bütün insanların aile huzur ve barışı için karşılıklı saygı ve sevginin gereğine işaret edip bir ders vermiş olabilir.

Burada söz konusu edilen ayağa kalkmalar, ikram için olan ayağa kalkmalardır. (Mübarekfurî, Tuhfe, 10/373)

Binaenaleyh, bu hadis-i şerif ikram için ayağa kalkmanın caiz olduğuna delalet etmektedir.

Nitekim, Hind ulemasından Eşref Ali et-Tehanevî de "ikram için olan ayağa kalkmada bir kerahet söz konusu değildir. Kerahet acemlerin krallarına yaptıkları gibi olan kalkışlardadır." demektedir. (İlaü's-Sünen, 17/429)

Aliyyü'l-Kari'nin açıklamasına göre, buradaki Hz. Peygamberin (asm) kızı Hz. Fatıma’yı öpmesinden maksat alnından ve başından öpmesidir. Hz. Fatıma'nın Hz. Peygamber'i öpmesinden maksat ise babasının mübarek ellerinden öpmesidir.

Hz. İbn Abbas'tan rivayet edilen merfu bir hadis-i şerifte açıklandığına göre "Kim annesini iki gözünün arasından öperse, bu öpüş kıyamet gününde onun için cehennem ateşine karşı bir perde olacaktır." İşte Hz. Peygamber (asm), Hz. Fatıma'yı annesi yerine koyarak böyle iki gözlerinin arasından öpmüştür. (Alliyyü'-Kari, Miftahu'l-Mefatih, 4/579)