Erkek hanımını namaz kılması için dövebilir mi ya da namaz kılması için baskı yapabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir kadını boşamak icab etmez. Özellikle yuva kurup çocuk sahibi olduktan sonra boşamaya başvurmak çok acıdır. İslâm dinine göre Hristiyan ve Yahudi bir kadınla evlenmek caiz olduğuna göre, fasike / günahkâr (namaz kılmayan) bir Müslüman hanım ile evlenmek ve bu evliliği sürdürmek elbette caiz olacaktır. Fasıke bir kadın Yahudi ve Hristiyan bir kadından çok üstündür.

Kadın eğer dinin emirlerini yerine getirmiyorsa, kocası ona nasihatte bulunur. Ona namazın hükmünü ve ehemmiyetini anlatan eserler okutmaya ve iyi hatipleri dinletmeye çalışır.

Bunu yaptığın halde bir türlü yola gelmezse, ebedî hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı sert ikazda bulunmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalabilir. Bununla da yola gelmezse vazifesi sona ermiş olur. Artık vebal kadına aittir. Ancak hem rol model olma hem de nefret ettirmeden nazikane tavsiyelerien devam etmesi uygun olur.

Her şeye rağmen kadın namazını ihmalinden ötürü kılmıyorsa, günümüz şartlarında kocanın onu boşanması gerektiğini söylememize imkân yoktur. Çünkü bu konuda herhangi bir ayet veya hadis yoktur. Boşanılacağını söyleyenler, bunu zamana göre söylemiş olmalıdırlar. Çünkü böyle bir konuda bütünüyle İslam’ın yaşandığı bir toplum ile, günümüz toplumu arasında fark olacaktır. Hele çoluk-çocuğu varsa, boşaması hiç söylenemez. Çünkü bunun doğuracağı yıkım, öbüründen daha büyük olacaktır.