Eşi namaz kılmayan bir mümin ne yapmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslâmı seven ve İslâm'ı yaşayan bir kimsenin, evlilik hayatına geçmek istediği zaman, Müslüman ve saliha bir kadın arayıp onunla evlenmek için gayret etmesi lazımdır. Bunu zamanında yapmadığı için Allah'ın katında sorumlu olabilir.

Kişi namaz kılmayan biriyle evlenmiş ise, İslâm'ın güzel prensip ve yüce gayesini ve namazın hikmetlerini münasip bir dille eşine anlatıp nasihat etmeli ve ehli tarafından yazılmış kitapları kendisine okumalıdır, ayrıca iyi hatibleri dinletmesi de isabetli olur.

Bunu yaptığı halde bir türlü namaza başlamazsa, ebedî hayatını kurtarmak gayesiyle kendisine karşı biraz sert davranmak, bununla da yola gelmezse geçici olarak ondan uzak kalmaktır. Bununla da yola gelmezse vazifesi sona ermiş olur. Artık vebal kendisine aittir.

Böyle bir kadını boşaması icab etmez. Özellikle yuva kurup çocuk sahibi olduktan sonra boşamaya baş vurmak çok acıdır. İslâm dininde iyi olmazsa da Hristiyan ve Yahudi bir kadınla evlenmek caiz olduğuna göre, namaz kılmayan bir Müslüman hanım ile evlenmek elbette caiz olacaktır.

Böyle bir kadın Yahudi ve Hristiyan bir kadından çok daha üstündür.

(bk. Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar, II/144)