Koca karısından örtünme, namaz vb. konuları yerine getirmesini istemesi kocanın bir hakkı ve vazifesi midir? Bunun için koca kadına belirli ölçülerde yaptırım uygulayabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz kılmayan kişiye nasihatta bulunmak ve ona namazın mana ve hikmetini anlatmak ve namazın ehemmiyetini anlatan eserleri okutmak gerekir.

Bunu yaptığın halde bir türlü yola gelmezse, bazı sert uyarılarda bulunulabilir. Bununla da yola gelmezse vazife sona ermiş olur. Artık vebal kendisine aittir. Kişi namaz kılmadığı için dövülmez ve zorla yaptırım uygulanmaz.