Küfür ve şirk içeren unsurlar tercüme edilebilir mi?

Soru Detayı

- Bir yerde tercüman olarak çalışıyorum ve farklı insanlarla röportaj, tercüme aktarımı yapıyorum. Dinim elbette İslam..
- Kendimi suçlu hissediyorum. Haşa tercümelerimde küfür ve şirk içeren durumlar oluyor. Mesela Hz. İsa konuları, İncil ile ilgili bazı mevzuları tercüme ederken, İslam'a tamamen ters düşen (küfür, şirk) konuları  olabiliyor.  Bunları dillendiriyorum, kağıda döküyorum. Sesli tercüme de yapıyorum.
- Bu tip mevzuları işim gereği tercüme etmek durumunda kalsam günah mıdır?
- Kazancım helal midir?
- Ne yapmam lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tercüman çevirdikleri sözlere katılmıyorsa, yalnızca “Bu böyle diyor.” kabilinden naklediyorsa, tercüme işini yapabilir.