Koruyucu melekler her durumda ve her zaman önümüzde ve arkamızda mı?

Soru Detayı

- Rad suresi 11. ayette, (İnsanın) önünde ve arkasında, Allah’ın emriyle onu koruyup gözeten (melekler) vardır, buyuruluyor.
- Bu durumda evde oturduğumuzda sırtımızı duvara verdiğimizde veya sırt üstü yattığımızda melek nasıl bir durumda oluyor, sırtımızı duvara verdiğimizde yine arkamızda mı oluyor ya da sırt üstü yattığımızda altımızda mı oluyor, yani sürekli ve her durumda hemen önümüzde hemen arkamızda mı oluyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanın önünde ve arkasında, Allah'ın emriyle onu izleyen ve koruyan melekler vardır.” (Rad, 13/11)

mealindeki ayette yer alan “muakkıbat” kelimesi, (bakabildiğimiz ondan fazla tefsir kitabına göre) insanları izleyen, takip eden manasına geldiği gibi, “meleklerin gece ve gündüz nöbetleşerek birbirinin ardından geldiği” manasına da gelir.

İnsanın önünden ve arkasından takip etmekten maksat, her taraftan -önünden, arkasından, sağından, solundan- onu koruma altına almak demektir. (el-Kasimî, ilgili ayetin tefsiri)

Zaten nurani olan meleklerin bir yerde tehayyuz etmeleri (yer kaplamaları), bir yere dayanmaları, bir cisme yapışıp kalmaları söz konusu değildir. Onun için bizim hareketlerimiz onlara bir zarar vermez!