Kocasını zina ederken gören kadın nasıl boşanır?

Soru Detayı

1. Lian’da sadece bir koca karısını aldatmakla suçlayabilir ama ya koca karısını aldatıyorsa?
2. Aldatılan kadın nasıl boşanabilir? 4 şahit getirmek zorunda mıdır? Nasıl amacına uygun olarak 4 erkeği kocasının aldatmasını şahit olmak üzere bir araya getirebilir?
3. Kadınları sırf kocalar aldatıyor diye mutsuz evlilikte kalmaya zorlamak sorun değil, ama kadın aldatıyorsa boşamak doğru, bu nasıl açıklanabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zina ağır bir suç olduğu için, erkek olsun kadın olsun kişileri zina ile suçlamak kötüye kullanılmasın, iftira edilmesin diye yaptırım konmuştur.

Kadın da erkek de bir kimseyi (karıyı veya kocayı) zina ederken görürse ya dört erkek şahit bulup olayı şüphesiz olarak görmelerini sağlayacak veya -iftira da edebilir diye- böyle bir iddiadan vazgeçerek, koca ise boşama, karı ise boşanma yolunu seçecektir.

Evlilik birliği içinde zarar gören, mutlu olmayan kadının, hakemler ve/veya mahkeme yoluyla boşanma hakkı vardır.