Nişanlılık döneminde eşlerin ayrılması durumunda mehir gerekir mi?

Soru Detayı

Nişanlılık döneminde yapılan dini nikahta yerine getirilmeyen mehrin, çiftlerin anlaşamaması ve bu nedenle nikahın bozulması durumunda yerine getirilmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nişanlılık döneminde kıyılan nikah ile eşler evlendikleri için mehir gerekir.

Erkek nikahlandığı karısını, birleşme (yatma) veya sahih halvetten önce boşarsa, mehrinin yarısını verir. Birleşme veya sahih halvetten sonra boşarsa, mehrin tamamını vermesi gerekir.

Birleşme veya sahih halvetten önce, kadının sebep olmasıyla ayrılık vaki olursa, kadının mehir alma hakkı olmaz, yani mehir düşer.

Örneğin, kadının küçük evlendirilmesi halinde bulûğ muhayyerliği hakkını kullanması, irtidat etmesi veya kocası İslam`a giren ve ehl-i kitap olmayan kadının, Müslüman olmaktan kaçınması hallerinde evlilik akdi kadın tarafından veya kadın sebebiyle sona ermiş sayılır. Kadının, kocasının usul veya fürûundan birisiyle hurmet-i müsaharayı gerektiren bir fiil işlemesi, meselâ zina etmesi veya bunlardan birisiyle sevişmesi halinde de evlilik kadın tarafından sona erdirilmiş sayılır. (Kasani, Bedai, 2/336, 337)