Nikahtan sonra sahih halvet olmadan erkek kadını boşarsa, iddet beklemek gerekir mi?

Soru Detayı

- Nikahtan sonra sahih halvet olmamış ve gerdek de olmamış. Bu durumda erkek kadını boşarsa, kadına iddet beklemek gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikahtan sonra, cinsel ilişki veya sahih halvet olmadan boşanma olursa, kadın için iddet beklemek yoktur.

Bu konu ayette açıkça belirtilmiştir:

“Ey iman edenler! Mümin kadınlarla evlenme akdi yapıp da sonra, birleşmeden onları boşadığınızda onlar üzerinde, hesaplayıp bekleteceğiniz bir iddet hakkınız yoktur. Onları bir şeyler vererek memnun ediniz ve güzellikle boşayınız.” (Ahzab, 33 /49)

Bu ayete göre, bir mümin, evlenme akdi yapıp da cinsel temasta bulunmadan veya buna imkan verecek şekil ve süre içinde baş başa kalmadan (halvet-i sahıha) önce karısını boşarsa, kadının hamile kalması ihtimali bulunmadığından iddet beklemesi de gerekmemektedir. Boşamadan hemen sonra kadının bir başka erkekle evlenmesi mümkündür.

Ayette geçen "güzelce bırakmak"tan maksat, boşarken ve fiilen ayrılırken incitmemektir, mehir belirlenmiş ise bunun yarısını ödemektir, bazı yorumculara göre buna ek olarak da gönlünü almak üzere bazı hediyeler vermektir.