Kocanın rızası olmadan hamile kalmak günah mı?

Soru Detayı

- Ben yaklaşık 5-6 aydır evliyim. Çocuk sahibi olmak istiyorum ama eşim istemiyor. Eşim Türkiye’den Almanya’ya geldi ve çok zorlanıyor, Türkiye’ye gitme planları var beni ikna etmeye çalışıyor, çocuk olursa zorlaşır diye istemiyor.
- Ben 28 yaşıma yeni girdim ve yaşım ilerliyor beklemek istemiyorum. Eşimin haberi olmadan korunmasam mesela bunun vebali olur mu?
- O istemeden çocuk sahibi olsak Allah katında cezası olur mu?
- Çocuk özlemim var ve yaşım çok geçsin istemiyorum belki bir hastalığımız olabilir bilemeyiz ki. 30’dan sonra bayan için zor oluyor diyorlar...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evlilik iki tarafın ortak olduğu bir sözleşme, bir hayat, ailenin maddi ve manevi özellikleriyle devamını sağlayan bir yuva kurma, bir eğitim öğretim okulu, bir dayanışma ve paylaşma ortamıdır.

Ailenin reisi kocadır, ama koca kral değildir, sahip değildir, patron hiç değildir. İyi bir aile, mutlu bir yuva ancak üyelerin hak ve ödevlerini bilmelerine, buna uygun davranmalarına bağlıdır.

Koca, hür bir insan olan, hakları ve ödevleri bulunan eşinin (karısının) izni ve rızası olmadan doğum kontrolü tedbiri alamaz, aldıramaz; fıkıh alimlerinin çoğunun görüşü budur.

Eşinizin öfkelenerek aile yuvasını dağıtmasından korkmuyorsanız, böyle bir tehlike yoksa, onun haberi olmadan çocuk sahibi olmak üzere kontrolü terk edebilirsiniz.