Kızımın çocuk yaşta örtünmesi uygun mu?

Soru Detayı

- Kızım 10 yaşında ve örtünmek istiyor. Onun çocuk yaşta örtünmesi olur mu?
- Çocuk hakkına girmiş olmayayım. Daha ileride sıkılmasın diye korkuyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu durum çocuk hakkına girmek değildir. Aksine çocuğunuzun isteğine uygun hareket etmenizdir ve hakkını vermektir.

10 yaşında bir kız çocuğu, büluğ çağına ermişse örtünmesi farzdır, ermemişse farz olmamakla birlikte örtünmeye alışması açısından güzel olur.

Çocuğunuzun kendi isteğiyle örtünmeyi istemesi güzel bir davranıştır ve tebrik edilecek bir durumdur.

Unutmamak gerekir ki çocukların maddi ve manevi eğitimleri ne kadar erken başlarsa o kadar etkili, kaliteli ve kıymetli olur. Bu açıdan tesettür, namaz, oruç gibi ibadetlere zamanında önem verilmez ve bunlara nefsini alıştırmazsa, -Allah korusun- yeni Müslüman olmuş gibi zorlanabilir ve nefsine ağır gelebilir. Bu durumda, buna neden olanlar da sorumlu olurlar.

Çocuk deyip geçmiyoruz, hatta ileride sıkılır mı, bıkar mı diye bir endişeye kapılmadan, kısa dünya hayatları için çocuklarımıza her türlü desteği vermeye çalışıyoruz, daha bebek denecek yaşlarda, ana okulu, okul öncesi gibi yöntemlerle eğitimler vermeye çalışıyoruz ve yerinde bir harekette bulunuyoruz.

En az bunun kadar, çocuklarımızın ebedi ve sonsuz olan ahiret hayatları için de gayret göstermek gerekmez mi?