Kızım Mutezile olan biriyle evlenebilir mi?

Soru Detayı

- Ehlisünnet olan bir kızımın, Mutezileye mensup olduğunu söyleyen bir erkekle evlenmesi caiz mi, caiz ise mekruh olur mu?
- Bu durumda ölçümüz ne olmalı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimsenin mezhebi, görüşü, sözü onu en geniş ve müsamahalı yorumu ile de olsa İslam’dan çıkarıyorsa Müslüman kız ve kadın onunla evlenemez. Çıkarmıyorsa, kişi Müslüman ise Müslüman kadın onunla evlenebilir, nikahı, diğer şartları da taşıyorsa sahih olur.

Ancak aile hayatı asgari müşterekte uyum ile kurulur ve yürür.

Farklı mezhepte olan kişi ve çevresinin, mezhepleri gereği, karısına ve çocuklarına davranışı çekilemez olursa, huzur olmaz ve aile hayatı devam etmez.